Konica Minolta KM1024iSAE-C Printhead Description
No longer using the previous 3-cycle drive method, the Konica Minolta KM1024iSAE-C printhead now adopts an independent drive system where all 1024 nozzles spray simultaneously. With a high-density structure of 256 nozzles × 4 rows arranged with high precision, the printhead position accuracy is enhanced, enabling high-precision printing.
The Konica 1024i printhead boasts a maximum drive frequency of 43kHz, making it the perfect choice for developing single-pass system inkjet printers that require high-speed printing capabilities.
Konica Minolta KM1024iSAE-C Printhead Specifications
| Technology | Piezo Drop-on-Demand |
| Drive System | Indepenent drive system |
| Native Resolution | 360npi(90npi x 4lines) |
| Cal. Droplet Size | 7.5 pico litre |
| Tot. Amount of Nozzles | 1024 nozzles(256nozzles x 4lines) |
| Print Width | 72 mm |
| Firing Frequency | 44 kHz |
| Ink Compatibility | Water-based ink |
| Heater | Integrated |
| Grey-scale | 8 levels |
| Dimensions (WxDxH) | 131 x 18 x 96mm |
| Weight | 150g |





