Konica Minolta KM1024aSHE Printhead Description
The biggest change of the KM1024aSHE printhead is the adoption of a new analog drive mode, which greatly increases the print speed of the printhead, especially in grayscale mode, which further increases the ignition frequency of the printhead. Compared with other brands of printheads, the print speed of the KM1024aSHE printhead will increase by 30% – 50% under the same conditions (3-level grayscale mode). In addition, the new drive mode of KM1024aSHE increases the change and flexibility of the printhead waveform. This gives the printhead more room for debugging and greatly improves the applicability of the printhead.
Konica Minolta KM1024aSHE Printhead Specifications
| Drive Mode | Independent |
| # of Nozzles | 1024 nozzles |
| Print Width (mm) | 72 mm |
| Regular Jetting Frequency (kHz) | 56 kHz |
| Drop Volume (pl) | 6pl |
| Jetting Temperature | RT-55℃ |
| Internal Heater | Available |
| Ink Type | Oil-Based, Solvent & UV |
| Ink Viscosity (mPa.s) | 7-10 |
| Waveform | Analogue |
| Grey Scale Level | 8 levels |
| Dimensions (WxDxH) | 131 x 18 x 91 mm |
| Weight | 150g |



