Konica Minolta KM512LH Printhead Description
KM512LH printhead features 512 nozzles with a droplet size of 41 picoliters and a native resolution of 360 dpi to achieve high-quality printing. Unlike thermal printheads, piezoelectric printheads have no restrictions on the types of ink that can be used. They are compatible with various inks, including solvent, UV, and oil-based inks. For high-viscosity inks like UV inks, the km512 41pl head is integrated with a heater to ensure optimal performance.
Konica Minolta KM512LH Printhead Specifications
| Technology | Piezo Drop-On-Demand (Shared wall 3 cycle) |
| Native Resolution | 180dpi×2lines=360dpi |
| Cal. Droplet Size | 41 pico litre |
| Tot. Amount of Nozzles | 512 (256 nozzles per line) |
| Nozzle Spacing | 70.5 μm(141μm×2lines) |
| Print Width | 36 mm |
| Firing Frequency | 7.6 kHz |
| Ink Compatibility | Oil Based, Solvent and UV Inks |
| Heater | integrated |
| Dimensions (WxDxH) | 67 x 40 x 72mm |
| Weight | 95g |






