Konica Minolta KM1024iMAE-C Printhead Description
No longer using the previous 3-cycle drive method, KM1024i printhead now adopts an independent drive system where all 1024 nozzles spray simultaneously. With a high-density structure of 256 nozzles × 4 rows arranged with high precision, the printhead position accuracy is enhanced, enabling high-precision printing.
The Konica Minolta KM1024iMAE-C printhead boasts a maximum drive frequency of 28kHz, making it the perfect choice for developing single-pass system inkjet printers that require high-speed printing capabilities.
KM1024iMAE-C 14pl printhead is integrated with a high-performance heater to achieve stable temperature control of high-viscosity inks in the industrial field.
Konica Minolta KM1024iMAE-C Printhead Specifications
| Technology | Piezo Drop-on Demand |
| Drive System | Indepenent drive system |
| Native Resolution | 360npi(90npi x 4lines) |
| Cal. Droplet Size | 14 pico litre |
| Tot. Amount of Nozzles | 1024 nozzles(256nozzles x 4lines) |
| Print Width | 72 mm |
| Firing Frequency | 28 kHz |
| Ink Compatibility | Water-based ink |
| Heater | Integrated |
| Grey-scale | 8 levels |
| Dimensions (WxDxH) | 131 x 18 x 94mm |
| Weight | 150g |





