Konica Minolta KM HS1000 Printhead (KM1024iLHE-30) Description
Konica Minolta HS1000 printhead, a replacement of the Konica Minolta KM1024i LHE-30, features 1024 nozzles with a droplet size of 30 picoliters and a native resolution of 360 dpi to achieve high-quality printing. It offers a maximum drive frequency of 27 kHz, approximately three times greater than that of the KM1024 series, making it ideal for developing single-pass system inkjet printers capable of high-speed printing.
Like the previous KM1024 series, it is equipped with a high-performance IC. It can print up to 8 grayscale levels. It can be used for new applications that require richer grayscale levels and high-precision image quality.
Konica Minolta KM HS1000 Printhead (KM1024iLHE-30) Specifications
| Technology | Piezo Drop on Demand |
| Drive System | Indepenent drive system |
| Native Resolution | 360npi(90npi x 4lines) |
| Cal. Droplet Size | 30 pico litre |
| Tot. Amount of Nozzles | 1024 nozzles(256nozzles x 4lines) |
| Print Width | 72 mm |
| Firing Frequency | 27 kHz |
| Ink Compatibility | UV, Oil and Solvent Inks |
| Heater | Integrated |
| Grey-scale | 8 levels |
| Dimensions (WxDxH) | 131 x 18 x 94mm |
| Weight | 150g |






