Ricoh GH2220 Printhead Description
Inheriting the characteristics of Ricoh printheads, the Ricoh GH2220 printhead is made of all steel, is corrosion-resistant, and has stable performance. It has a minimum ink droplet of 3PL, which allows the printing effect of the Ricoh printhead to be extremely delicate. The printer features a printing width of up to 32.4 mm and offers high printing speeds of 4 passes: 16 m²/h, 6 passes: 10 m²/h, and 8 passes: 7 m²/h. They are also extremely outstanding among products in the same price range. The conventional service life is about 1 year, and the high-strength service life is about 6 months.
Ricoh GH2220 Printhead Specifications
| Method | Piston pusher with metallic diaphragm plate |
| Print Width | 32.4 mm (1.28″) |
| Number of nozzles | 384 |
| Nozzle spacing (Within a row) | 1/150″ (0.1693 mm)/row |
| Nozzle spacing (row-to-row distance) | 0.931 mm |
| Compatible ink | Aqueous, Solvent |
| Max. number of colors inks | 2 colors |
| Temperature control | No heater or thermistor |
| Life | 30 billion actuations per nozzle |
| Jetting frequency | Binary mode: 30 kHz / Gray-scale: 24 kHz |
| Drop volume |
Binary mode: 3-5 pl / Gray-scale: 21±2 pl *depending on the ink |
| Viscosity range | 8±0.5mPa.s(@25°C) |
| Surface tension | 25±5mN/m (@23±32°C) |
| Maximum grey scale | 4 levels *depends in ink characteristics |
| Dimensions (WxDxH) | 61.8 x 23.3 x 40.5 mm (2.43’’x 0.92″ x 1.59’’) |
| Weight | 38g |







