Konica Minolta KM512LN Printhead Description
The Konica Minolta KM512LN Printhead is an industrial piezo drop-on-demand printhead designed for high-speed and reliable solvent and oil-based inkjet printing applications. Built with shear-mode piezo technology, the KM512LN delivers stable ink ejection, excellent durability, and consistent print quality for industrial digital printing systems.
Konica Minolta KM512LN Printhead Specifications
| Technology | Piezo Drop-On-Demand (Shared wall 3 cycle) |
| Native Resolution | 180dpi×2lines=360dpi |
| Cal. Droplet Size | 41 pico litre |
| Tot. Amount of Nozzles | 512 (256 nozzles per line) |
| Nozzle Spacing | 70.5 μm(141μm×2lines) |
| Print Width | 36 mm |
| Firing Frequency | 7.6 kHz |
| Ink Compatibility | Oil Based and Solvent Inks |
| Heater | not integrated |
| Ink Compatibility | 67 x 40 x 72mm |
| Heater | 95g |






